Jak FOMO wpływa na zdrowie psychiczne Twojego dziecka

Wyślij znajomym:

W naszej naturze leży porównywanie naszego życia z innymi ludźmi. Mamy tendencję do zazdroszczenia tym, którzy odnoszą większe sukcesy lub są sławni. W rezultacie wierzymy, że inni mają szczęście lub dostają to lepiej niż my. Wszystko to przeradza się w FOMO, czyli strach przed przegapieniem. Jest to sytuacja, w której stajemy się niespokojni po przegapieniu wydarzeń społecznych, spotkań lub innych tego typu wydarzeń, w których biorą udział nasi rówieśnicy.

Niestety, strach przed przegapieniem przeradza się w kompulsywną potrzebę pozostawania w kontakcie z życiem innych ludzi za pośrednictwem Internetu. Tym samym skutkuje to uzależnieniem naszych dzieci od platform social media. Ostatnio FOMO jest na najwyższym poziomie wśród dzieci, dzięki oknu możliwości, które media społecznościowe zapewniają swoim użytkownikom, aby wiedzieć o życiu innych ludzi. Przyjrzyjmy się więc, jak strach przed przegapieniem wpływa na zdrowie Twoich dzieci.

Jakie są konsekwencje FOMO?

Jeśli zapytasz nastolatków i dzieci, czy zmagają się z lękiem przed mediami społecznościowymi, wielu z nich powie, że nie. Ale wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że nawet jeśli są zestresowani czymś, co widzą w Internecie, istnieją duże szanse, że jest to FOMO. Te szanse eskalują jeszcze bardziej, jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu w sieci.

 

Problemem w tej sytuacji jest to, że kiedy nastolatki obsesyjnie martwią się o to, co robią ich rówieśnicy, powoduje to tylko, że jeszcze bardziej przegapiają to, co się dzieje i co mogłoby się wydarzyć w ich życiu. To, co jest straszne w strachu przed przegapieniem, to fakt, że sprawia on, iż ludzie skupiają się bardziej na tym, co zewnętrzne, niż na tym, co wewnętrzne. W rezultacie powoduje, że nastolatki tracą poczucie tożsamości, a nawet obniża się ich samoocena. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nastolatki stają się tak pochłonięte tym, co robią inni, że zapominają, iż sami mają do przeżycia życie, które jest pełne niezliczonych możliwości.

 

Statystyki

Według badań, im więcej dzieci korzystają z platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, tym gorzej się czują z każdą upływającą minutą. Hamuje to ich poczucie satysfakcji, ponieważ zawsze chcą wiedzieć, co robią inni.

 

Badanie przeprowadzone w Australii wykazało, że około 60% nastolatków martwi się, gdy stwierdzają, że ich przyjaciele cieszą się z nieobecności. 51% twierdzi, że niepokoi ich, gdy nie mają wglądu w to, co robią ich przyjaciele. Według badaczy istnieje realna korelacja między całkowitą liczbą godzin, które spędzają w Internecie, a rosnącym poziomem stresu i depresji.

 

Według innego badania, nastolatki mogą również czuć się naciskane do picia alkoholu lub używania narkotyków, aby dotrzymać kroku swoim rówieśnikom lub celebrytom. Nastolatki nie są zadowolone ze swojego życia, co czyni je podatnymi na więcej problemów psychicznych. Te rzeczy mogą również rozpraszać ich podczas nauki lub prowadzenia samochodu, co jest bardzo niebezpieczne.

 

Na przykład niektóre nastolatki, które mają wysoki strach przed brakiem, są bardziej skłonne do sprawdzania swoich mediów społecznościowych podczas jazdy lub podczas nauki. Są również bardziej prawdopodobne, aby opublikować aktualizację lub tekst kogoś podczas jazdy lub nauki.

 

Jak poradzić sobie z FOMO?

Jednym z najlepszych sposobów dla nastolatków, aby poradzić sobie z tym jest praktyka reframing. Jest to ćwiczenie umysłowe, które pomaga im mieć inny punkt widzenia na sytuacje. Co istotne, gdy mówimy o FOMO, pomoże im to zmienić pesymistyczne myślenie. Oto więc kilka metod, które pomogą Twojemu dziecku poradzić sobie z FOMO poprzez reframing ich myśli.

 

Śledzenie ich negatywnych myśli

Nastolatki mogą notować swoje negatywne myśli. To zasadniczo pomoże im poradzić sobie z FOMO. Pozwoli im również zaobserwować, jak często czują się pesymistycznie nastawieni do swojego życia.

 

Najważniejsze jest, aby śledzić częstotliwość ich negatywnych myśli i odnotować, co robią, gdy te myśli występują. Po tym można sprawdzić, czy jest jakiś wzór w myśleniu. Jeśli jest, to należy zastanowić się, co należy zrobić, aby przełamać ten wzorzec.

 

Zastąpić myśli

Kiedy śledzisz negatywne myśli, będziesz mógł również rozpoznać negatywne frazy, które powtarzasz. Tak więc, gdy złapiesz swoje dziecko na mówieniu czegoś szkodliwego dla siebie, możesz przekierować jego myśli i zastąpić negatywność pozytywnymi myślami.

 

Rób przerwy

Najlepiej będzie robić zaplanowane przerwy od technologii i robić coś zupełnie innego. Na przykład wyłączenie telefonu i uprawianie sportu przez dwie godziny. Kluczem jest sprawienie, aby umysł skupił się na czymś innym niż Internet.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie?

Istnieją różne środki, które należy podjąć, aby upewnić się, że Twoje dzieci są bezpieczne w Internecie. Ale po podjęciu tych wszystkich kroków najlepiej będzie mieć narzędzie kontroli rodzicielskiej, takie jak Beniamin, które chroni Twoje dzieci w Internecie.

 

Możesz zablokować potencjalnie niebezpieczne strony, a nawet zablokować konkretne kanały YouTube, jeśli nie są one odpowiednie dla Twojego dziecka. Beniamin zapewnia Ci aktualny wgląd w to, co Twoje dzieci robią w Internecie. Dzięki aplikacji Beniamin możesz również otrzymywać aktualizacje lokalizacji na żywo.